ZAJÍMAVOSTI

Nejsilnější kulturista na světě

Rovný chlap drží slovo a když už něco slíbí, tak to taky musí splnit. Platí to i v případě amerického kulturistu Stana Efferdinga (na obr.). Absolutní vítěz NPC Masters National 2009 (za co získal profesionální licenci) během minulého roku o nejsilnějšího profesionálního bodybuildera planety zpochybnil nároky obou tehdejších uchazečů o tento titul.

Připomínáme, že soutěž sestávala z benčpresu a mrtvého tahu, o prvenství rozhodoval součet výkonů z obou disciplin a síly navzájem poměřovali Ben White a Johnnie Jackson, který posléze s dvojbojem 606 kg (236 + 370) také zvítězil. Efferding tehdy veřejně vystoupil s tím, že on, jakožto profesionální kulturista, je na tom silově určitě lépe než oba zmiňovaní borci a vyjádřil tak rozpaky nad legitimností celého klání. Faktem je, že Stan se již v té době mohl pochlubit raw výkony, daleko za možnostmi Whitea a Jacksona. Dokládá to i záznam ze záři 2009, kde při tělesné váze 124 kg dřepuje jen s páskem a bandážemi 372,5 kg, s rezervou tlačí 275 kg (bez stahovacího trika!) a tahá 360 kg pro fantastický kombinovaný součet 1007,5 kg.

Rok se s rokem sešel a 43letý Efferding, rodák z Portlandu v Oregonu, dostal možnost prokázat svá tvrzení. Příležitost k tomu mu poskytl druhý ročník soutěže o nejsilnějšího profesionálního kulturistu planety, jenž se konal – stejně jako ten předchozí – na Olympia Weekendu v Las Vegas. Efferding, vystudovaný psycholog, tak učinil se vší vážností. Při neúčasti Jacksona, jenž upřednostnil start na Mr. Olympia 2010, se rozhodovalo pouze mezi ním a Whiteem. Jeho soupeř však neměl nejmenší šanci...

Možnost Efferdinga reálně ohrozit ztratil White již po nepovedeném benčpresu, kdy mu úvodních 227,5 kg spadlo na hrudník a k dalším pokusům již nenastoupil. V mrtvém tahu pak zvládl 317,5 kg.

Suverénní Efferding zatlačil postupně 260, 275 i 285 kg, v mrtvém tahu přidal 363 kg a dosáhl součtu 648 kg, čímž o více než 40 kg překonal loňský Jacksonův výkon!

Dovolíme si ještě jednu malou připomínku. Klání bylo avizované jako raw (tedy bez dresů), borci ovšem u benčpresu – podobně jako loni – jakési stahovací triko přece jen měli. Efferding to v interview, jenž je součástí nabízeného záznamu, vysvětlil tím, že jde o jeden z prvních modelů trik z 80. let minulého století, který ještě opravdu sloužil především bezpečnosti závodníka, nikoli zvyšování výkonu. Jemu samému prý pomohl nanejvýš tak 10 kg...

Zdroj ( muscle-fitness.cz)

 


NTBhM2