ANATOMIE TĚLA

Anatomie těla 

let.jpgLidské tělo je důmyslný,velice složitý mechanismus,který se k dnešní podobě vyvíjel desítky tisíc let.Skládá se z velkého množství orgánů,mající řadu nejrůznějších funkcí,které jsou vzájemně dokonale zkoordinovány,na jejichž činnosti a dokonalé souhře závisí funkční stav celého organismu.

Z anatomického hlediska členíme lidské tělo na několik základních soustav.Není nutné se tedy podrobněji zabývat funkcí některých orgánů,které pro sport a posilování nejsou tolik aktuální,jako stavba těla lidské kostry a svalové soustavy pro lepší pochopení účinnosti jednotlivých cviků.

 

Naše postava

Ektomorf - se je vhodný typ na vytrvalostní sporty, skok vysoký, basketbal. Štíhlý a hubený typ, slabě vyvinuté svalstvo a slabá kostra. Velký povrch těla, rychlý energetický výdej, málo tukových buněk. Špatně nabírá svalovou hmotu, vyžaduje méně náročný trénink, delší pauzy mezi sériemi, vysoký příjem bílkovin a dostatek odpočinku.

Endomorf- má tendence k nadváze, celkově rozložitý, oblý tvar těla. Malý tělesný povrch nízký energetický výdej. Endomorfové mají často dobrý potenciál k nabírání svalstva, ale obtížně se zbavují tuku. Riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárních chorob. Důležitý je tudíž důraz na aerobní aktivity.

Mezomorf- je svalnatý typ se silnou kostrou, širokými rameny a úzkými boky. Středně rychlý energetický výdej. Na silový trénink reaguje rychlým přírůstkem svalové hmoty. Hodí se např. na kulturistiku, sprinty, gymnastiku.

bodytypes7vq9xl.jpg

                                  

 


N2VkYWVj