ŽIVOTOSPRÁVA » JAK NABRAT SVALOVOU HMOTU

Jak nabrat svalovou hmotu

Na toto téma se již napsalo v časopisech i na internetu již mnoho,kde základní postupy a pravidla zůstávají stejná.Pojďme se podívat na danou věc z jiného pohledu a využití v praxi.O objemovém tréninku již bylo napsáno v jiné kapitole,proto se budeme zabývat podstatou věci,kterou je životospráva.

Představte si,že lidské tělo je jedna velká váha,která má na jedné straně misku s nápisem příjem a na druhé straně misku s nápisem výdej.Naše tělo však nikdy není v rovnováze a každý den tomu může být jinak.Pokud náš příjem jídla a tekutin je potrava.jpgnedostatečný,tak naše tělo je v tzv.(katabolismu),tedy strádání a další energii bere z tukových zásob a svalového glykogenu.Jestliže tedy chceme přibrat na váze,pak v průběhu dne nesmíme mít pocit hladu,nebo žízně.

Pokud máte štíhlou až hubenou postavu,nedívejte se na diagram nutričních hodnot a nepočítejte kalorie ani gramy bílkovin.Jezte často a vše na co máte chuť.Omezte však monosacharidy a smažená jídla,která tělu moc neprospějí.Jídelníček,který by měl čítat 5-6 jídel denně má být bohatý na sacharidy i bílkoviny.

Přehled potravin - Rýže,brambory,těstoviny,luštěniny,kuřecí maso,libové hovězí i vepřové maso,ryby,mléko,vejce,jogurty a také ovoce a zelenina.Jako doplněk stravy kvalitní sacharidový nápoj.

Snídaně by měla být v denním harmonogramu jídel po nočním půstu nejkvalitnější,týká se to i množství jídla.Před sportovní aktivitou(tréninkem) už nejíme cca 1,5-2hod,pokud jsme měli hovězí nebo vepřové maso je půst ještě o něco delší,kvůli delšímu trávení.Tak 1-2hod před spaním si můžeme vzít lehčí jídlo,nebo kvalitní proteinový nápoj.A teď praktické rady....

1) Pokud chcete zvýšit příjem jídla tak,aby jste toho snědli více jezte vše polévkovou lžící(i jogurty),protože naše tělo si do 20min uvědomí že je syté.

2) Zaměřte se na konzumaci sacharidů (těstoviny,rýže,apod.)

3) Nesmíte mít nikdy pocit hladu,nebo žízně (můžete pít i slazené nápoje.)

4) Nestresujte se a mějte dostatek spánku.Můžete jíst cokoliv a vše dodržovat,ale pokud budete ve stresu začnete spíše hubnout.

5) Omezte vytrvalostní sporty,pokud máte dostatek pohybu v práci a pak jdete běhat,nebo hrajete fotbal a chodíte do posilovny,těžko pak přiberete na váze.Jedna dobrá říkanka zní " Když si můžeš sednout,tak si sedni,když si můžeš lehnout,tak si lehni a když můžeš ležet tak spi.

 


ZjJmM2