KULTURISTIKA

Vznik kulturistiky

sandow.jpgNázev Kulturistika má za základ latinské(kultura),což znamená vzdělávat,zušlechťovat,pěstovat.Anglický protějšek lze volně přeložit jako stavba těla,což od našeho není tak vzdáleno.

Za zakladatele moderní kulturistiky je považován Eugen Sandow,žijící v letech 1867-1925 nejprve v Německu,pak převážně v Londýně,kde také v roce 1903 vydal knihu s názvem Body Building.Tato publikace se stala základním materiálem o kulturistice nejen v Evropě,ale také v USA,kam se tento sport a způsob života nejvíce rozšířil.

Tam byly pořádány již před 2.svět.válkou soutěže-první v r.1939,rok nato pak známá Mr.America s prvním vítězem,kterým byl J.Grimek,pozdější držitel titulu Mr.Universe.Stejně jako Grimek i jeho nástupce Steve Reeves byly zastánci harmonie postavy.

Kulturistika,jako sport je u nás oficiálně uznávaná od dubna r.1964,kdy byla přiřazena ke vzpírání.Při OH v Mexiku v r.1968 však kongres kulturistiku vyčlenil a doporučil přihlásit se do IFBB,tedy mezinárodní federace kulturistů,která byla založena v r.1946 bratri Weiderovými a kde zpočátku figurovaly Kanada a USA.


J.Grimek Steve Reeves

 


ZWRhMzAwY